Contact Us

Jack Paxton
Executive Director, USMCCCA
110 Fox Court,
Wildwood, FL 34785
+1 352-748-4698

EMAIL: usmccca@cfl.rr.com
SKYPE:
USMCCCA

To send items for the website: USMCCCA Online


Boosters


Platinum
$5,000 up

Gold
$1,000-$4,999
Florida Chapter
Sally Pritchett
Keith Oliver

Silver
$100--$999
Jack Paxton
Mike Arnold
Joe Skymba
Dale Baird
Bill Hauptfleisch
Robert McEwen
Walt Ford
Don O'Neal
Steve Williams
George Chrisman
IMO Lance Cpl. Angel Rosa-Anonymous donor
Tom Kerr
Don Coleman
Tom Donlon
Tom Kerr
John Dodd
Walt Ford

Bronze
$50-$99

John Klozkowski


Dedicated Members

The 2014-15 Dedicated Member Campaign has begun. This year you can designate where your contribution goes. Your name and dedication will also appear in the Annual Conference Journal at the end of the year:

Bob McEwen
Sally Pritchett
Cochise Cash
Gene Smith
Mawk Arnold
Mike Pitts
Gary Grey
Sally Pritche
tt Fred Lash
Mal Barr
David Faulkner
Mike Arnold
F. G. (Dick) Williamson
Dale Baird
Don Parzanese Sr.
James J. Watson
Tom Judge
Reinhild (Jacki) Huneycutt
Bill Goodman
Bob Bowen
Margaret Diefenbach
Capt. Steve Illes
Jenny Holbert
Don O'Neal
Art Detman
Gina Levy

Choose Option
Dedication
By admin | April 16th, 2012

2012 Merit Awards Announced

The following Commands/Marines have been selected by HQMC Division of Public Affairs to receive Merit awards for professional excellence in print and broadcast journalism.

Print Winners:

Metro Format Newspaper
First: Hawaii Marine
Second: The Windsock
Honorable Mention: Observation Post

Tabloid Format Newspaper
First: The Chevron
Second: Okinawa Marine
Honorable Mention: Quantico Sentry

The Jack Lewis Magazine Format Award
First: Pass In Review
Second: The Pacesetter
Honorable Mention: Continental Marine

Newsletter Format Publication
First: Pacific Pride
Second: 4th Marine Corps District

Web-Based Publication
First: The Warrior’s Log
Second: RC Southwest Roundup
Honorable Mention: The Roundup

Outstanding Flagship Publication
First: Marines Magazine

Outstanding Flagship Website
First: Marines.Mil

Web Site
First: Camp Pendleton
Second: 24th MEU
Honorable Mention: Camp Lejeune

News Article
First:  Sgt. Jesse Stence, 1st Marine Division
Second: Cpl. Marco Mancha, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Cpl. Brian Adam Jones, 2nd Marine Aircraft Wing(Forward)

News Feature Article
First: Cpl. Reese Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. Reese Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Honorable Mention: Cpl. Karim Delgado, New York City Public Affairs Office

Human Interest Feature Article
First: Cpl. Christopher Duncan, Marine Corps Base Quantico
Second: Cpl. Samantha H. Arrington, Marine Corps Air Station Cherry Point
Honorable Mention: LCpl. Lia Adkins, Marine Corps Base Camp Lejeune

Personality Feature Article
First: Cpl. Bryan Nygaard, 2nd Marine Expeditionary Force
Second: Cpl. Walter D. Marino, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Gunnery Sgt. Bryce R. Piper, Marine Corps Air Station Iwakuni

Commentary
First: Cpl. Brian Adam Jones, Marine Corps Air Station Cherry Point
Second: Sgt. Earnest J. Barnes, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Sgt. Daniel Malta, Marine Corps Air Station Yuma

Sports Article
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. Lisa Tourtelot, 3rd Marine
Aircraft Wing (Forward)
Honorable Mention: LCpl. Vanessa American Horse,
Marine Corps Base Hawaii

Series
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. James Clark, 2nd Marine Expeditionary Force
Honorable Mention: LCpl. F. J. Abundes, Marine Corps
Recruit Depot Parris Island

Photojournalism
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Sgt. Earnest J. Barnes, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii

Contribution By A Stringer (Writing)
First: Christine Cabalo, Marine Corps Base Hawaii
Second: Kristen Wong, Marine Corps Base Hawaii
Honorable Mention: Diane Durden Marstel-Day, Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms

Contribution By A Stringer(Photojournalism)
First: Kristen Wong, Marine Corps Base Hawaii
Second: Diane Durden Marstel-Day, Marine Corps
Air Ground Combat Center Twentynine Palms Honorable Mention: Christine Cabolo,
Marine Corps Base Hawaii

Outstanding Initiative In New Media
First: Marine Corps Air Station Miramar
Second: Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: 2nd Marine Aircraft Wing (Forward)

Outstanding Blog
First: Marine Corps Recruit Depot San Diego
Second: Defense Media Activity-Marines

Outstanding New Writer
First: Cpl. Lisa Tourtelot, 3rd Marine Aircraft Wing (Forward)
Second: Cpl. Brian Adam Jones, 2nd Marine Aircraft Wing (Forward)
Honorable Mention: Lance Cpl. Chelsea Flowers, Defense Media Activity-Marines

The Cy O’Brian Print Journalist of the Year Award
First: Cpl. Brian Adam Jones, 2nd Marine Aircraft Wing (Forward)

The Sam Stavisky Combat Reporting Award
First: Cpl. Timothy Soldano, 2nd Marine Expeditionary Force
Second: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Honorable Mention: Sgt. Christopher O’Quin, 13th Marine Expeditionary Unit

The Norman Hatch Combat Photography Award
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. Jeff Drew, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Cpl. Bryan Nygaard, 2nd Marine Expeditionary Force

News Photography
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. Aaron Hostutler, 3rd Marine Expeditionary Force
Honorable Mention: LCpl. Daniel Wetzel, Defense Media Activity

The Megan McClung Sports Photography Award
First: Lance Cpl. Sharon Kyle, Marine Corps Base Quantico
Second: Sgt. Randall Clinton, New York City Public Affairs Office
Honorable Mention: Staff Sgt. Clinton Firstbrook, Recruiting Station Twin Cities

Open Photography
First: Cpl. Dengrier Baez, Marine Barracks Washington
Second: Cpl. Garry Welch, 31st Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Cpl. Caleb Gomez, New York City Public Affairs Office

Stand-Alone Photo
First: Sgt. Ricky Robinson Iii, Marine Corps Base Quantico
Second: Sgt. Megan Angel, 3rd Marine Expeditionary Force
Honorable Mention: Staff Sgt. Clinton Firstbrook, Recruiting Station Twin Cities

Art/Graphics In Support Of A Publication
First: Nathan L. Hanks Jr., Marine Corps Logistics Base Albany
Second: Cpl. Austin Hazard, Marine Barracks Washington
Honorable Mention: Sgt. Daniel Malta, Marine Corps Air Station Yuma

Portrait/Personality
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Sgt. Mark Fayloga, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Sgt. Randall Clinton, New York City Public Affairs Office

Pictorial
First: Sgt. Richard Blumenstein, 24th Marine Expeditionary Unit
Second: Gunnery Sgt. Scott Dunn, 11th Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Sgt. Randall Clinton, New York City Public Affairs Office

Marine Photojournalist Of The Year
First: Cpl. Reece Lodder, Marine Corps Base Hawaii
Second: Cpl. Marco Mancha, 2nd Marine Division
Honorable Mention: Staff Sgt. Clinton Firstbrook, Recruiting Station Twin Cities

Multimedia
First: Sgt. Randall Clinton, New York City Public Affairs Office
Second: Cpl. Bryan Nygaard, 2nd Marine Expeditionary Force
Honorable Mention: Sgt. Randall Clinton/Cpl. Karim Delgado New York City Public Affairs Office

William T. Perkins Combat Cameraman Of The Year Award
First: Staff Sgt. Ricardo A. Gomez, 2nd Marine Air Wing (Forward)

Combat Art
First: Cpl. Michael J. Petershiem, 24th Marine Expeditionary Unit
Second: Cpl. Michael J. Petershiem, 24th Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Cpl Gene A. Ainsworth III, 11th Marine Expeditionary Unit

Charles G. Grow – Combat Camera Of The Year Award
First: 2nd Marine Division (Forward)

Comcam Layout And Design (Civilian) – No Entries

Comcam Layout And Design (USMC)
First: Cpl. Michael J. Petershiem, 24th Marine Expeditionary Unit
Second: Cpl. Michael J. Petershiem, 24th Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Staff Sgt. Ricardo A. Gomez, 2nd Marine Air Wing Forward)

Illustration
First: Staff Sgt. Ricardo A. Gomez, 2nd Marine Air Wing (Forward)
Second: Cpl. Michael J. Petershiem, 24th Marine Expeditionary Unit

Broadcast Winners: Winning entries can be viewed here: http://www.dvidshub.net/feature/USMCCCA

Radio Entertainment Program
First: Cpl. Clayton Rogers, American Forces Network Iwakuni

Radio Spot Production
First: Cpl. Katelyn Dubois, American Forces Network Iwakuni
Second: LCpl Oscar Vasqueztorres, American Forces Network Iwakuni

Radio News Report
First: Cpl. Kevin Maynard, American Forces Network Iwakuni
Second: Cpl. Clayton Rogers, American Forces Network Iwakuni
Honorable Mention: Sgt. Paul Robbins, 31st Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Sgt. Andrew Milner, Defense Media Activity-Marines

Radio Feature Report
First: Sgt. Paul Robbins, 31st Marine Expeditionary Unit
Second: Sgt. Andrew Milner, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Sgt. Todd Crowell, American Forces Network Iwakuni

Radio Sports Report - No Award

Radio Newscast
First: Cpl. Daniel Walz, 2nd Marine Expeditionary Force
Second: Cpl. William Jackson, Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms

Radio Information Program – No Entries

Television Information Program – No Entries

The William Salazar Spot Production Award
First: Stephen Barber, Marine Corps Air Station Cherry Point
Second: Sgt. Todd Hunter, Defense Media Activity
Honorable Mention: Cpl. Katelyn Dubois, American Forces Network Iwakuni
Honorable Mention: Sgt. Todd Crowell, American Forces Network Iwakuni

Television News Report
First: Sgt. Todd Hunter, Defense Media Activity-Marines
Second: Gunnery Sgt. Jimmy Stare,
31st Marine Expeditionary Unit
Honorable Mention: Lance Cpl. John Tucker, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Cpl. William Jackson, Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms

Television Feature Report
First: Sgt. Todd Hunter, Defense Media Activity-Marines
Second: Cpl. Nicholas Neighbors, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Sgt. Andrew Milner, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Sgt. Todd Crowell, American Forces Network Iwakuni

Television Sports Report
First: Cpl. William Jackson, Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms
Second: Cpl. Meredith Brown, 2nd Marine Expeditionary Force

Local Television Newscast
First: AFN Iwakuni
Second: MCB Quantico
Honorable Mention: MCAS Cherry Point

Regional Television Newscast - No Entries

Television Newsbreak
First: Sgt. Zach Griffith, Marine Corps Air Station Miramar
Second: Sgt. Todd Hunter, Defense Media Activity-Marines
Honorable Mention: Cpl. Katelyn Dubois, American Forces Network Iwakuni

Command Information Campaign - No Award

Outstanding New Broadcaster
First: LCpl. John Tucker, Defense Media Activity-Marines

Marine Broadcast Journalist Of The Year
First: Sgt. Todd Hunter, Defense Media Activity-Marines

Outstanding Flagship Tv Program - No Entries

Share

You must be logged in to post a comment.